STK kevatkokous 2021 kuva 1 pieni

Sähköteknisen Kaupan Liitto ry:n kevätkokous pidettiin etänä 21.4.2021 hallituksen puheenjohtaja Martti Forssin ja toimitusjohtaja Sallamaari Muhosen johdolla.

Sääntömääräisten kokousasioiden lisäksi päätettiin kutsua STK:n pitkäaikainen toimitusjohtaja Tarja Hailikari yhdistyksen kunniajäseneksi. Lukuisia kausia hallituksen puheenjohtajana toiminut, nyttemmin kunniajäsen, Tapio Jouhki käytti aiheesta puheenvuoron ja Tarja Hailikari kiitti lyhyesti. Hän viittasi eläkkeelle siirtyessään pitämäänsä kiitospuheeseen, joka on nähtävissä videotallenteena.

Kokouksen jälkeen kuultiin asiantuntijaluento aiheesta Ajankohtaista kilpailuoikeudesta – Miten kilpailulaki vaikuttaa toimialajärjestöjen toimintaan. HPP asianajotoimiston partnerin Tuomas Sarasteen pitämästä esityksestä tulee yhdistyksen jäsenten nähtäville tallenne.

STK kiittää kaikkia kokoukseen osallistuneita ja samalla muistuttaa jäsenistöään syyskokouksesta ja yhdistyksen 90-vuotisen toiminnan juhlistamisesta 11.11.2021 Olympiastadionilla.

Kuvassa vasemmalta Tuomas Saraste, Sallamaari Muhonen ja Martti Forss.